Menüü

Eesti Gaasi 2016. aasta tulemused

Möödunud aastal müüs AS Eesti Gaas 489 mln m3 gaasi, 2015. aasta võrdlusnumber oli 383 mln m3. Soodsa hinna toel kasvas gaasimüük aastaga 106 mln m3 võrra ehk umbes 28%.

Kõige suurem juurdekasv tuli neljandas kvartalis, mil müüdi võrreldes 2015. aasta sama perioodiga 55 mln m3 enam gaasi.

„Eesti Gaasil on õnnestunud müüginumbreid kasvatada tänu konkurentsivõimelisele maagaasi tarnelepingule, lisaks suurendas gaasitarbimist külm talv,“ selgitas numbreid Eesti Gaasi tegevjuht Ants Noot. „Ka gaasiturg tervikuna kasvas ja riik on tänu sellele teeninud rohkem raha,“ lisas Noot.

„Tulevikuperspektiivi osas oleme paraku pessimistlikumad. Gaasi aktsiisi jätkuv järsk tõus paneb meie klientidele lisakoormuse ja pidurdab ebamõistlikult gaasituru arengut, puhta kütuse potentsiaal jääb kasutamata,“ lisas Noot, viidates valitsuskoalitsiooni otsusele tõsta maagaasi aktsiisi aastatel 2018 – 2020 veel 25% aastas. „Maksustamise potentsiaalsed erisused suurettevõttele võivad leevendada lööki neile, kuid ei päästa olukorda Eesti tööstuse jaoks tervikuna, sest aktsiisitõus mõjutab tugevalt kõik energiamahukaid ettevõtteid ja pärsib Eesti majandust. Kasulikum oleks lasta gaasiturul areneda ja koguda seeläbi suuremat maksutulu.“

Kodutarbijatele müüdi 2016. aastal maagaasi 59 mln m3, 2015. aastal 55 mln m3. Äritarbijad ostsid aasta kokkuvõttes 430 mln m3 gaasi, 2015. aastal oli võrdlusnumber 328 mln m3, kasv 102 mln m3.

Surumaagaasi tarbimine transpordis kasvas aastaga 33% ehk 3,4 miljoni m3 pealt 4,5 miljoni m3 peale. „Aastaga on tulnud juurde suur hulk inimesi, kes eelistavad autokütusena maagaasi, kuluvahe bensiiniga on umbes kahekordne. Ka eesrindlikumad kohalikud omavalitsused eelistavad ühistranspordis diislile keskkonnasäästlikumat maagaasi. Näiteks kirjutasime hiljuti alla lepingu ASi SEBE gaasibusside tankimiseks Pärnus ning ehitame selleks uue surumaagaasi tankla, mis valmib tänavu juulis. Loodame, et ka Tallinna linnatranspordis võetakse selge suund saaste vähendamisele ning inimeste elukeskkonna parandamisele,“ lausus Noot.

Elektrit müüs Eesti Gaas 14,4 GWh, elektri müügikogus kasvas aasta võrdluses 48% ja klientide arv ligi neli korda. „Meie elektrimüügimahud on praegu veel suhteliselt tagasihoidlikud, kuid edasiminek on märgatav ja lootustandev. Sügisese müügikampaania tulemused hakkavad suuremat mõju avaldama sel aastal ning kavatseme elektriturul jätkuvalt aktiivsed olla,“ kommenteeris Noot.

Käesoleva aasta algus toob Eesti Gaasile ajaloolise teetähise – nimelt hakkab ettevõte veeldatud maagaasiga ehk LNG-ga varustama jaanuari lõpus Tallinna – Helsingi liinile tulevat uut Tallinki laeva. „Megastarile maagaasi tarnimine on meie esimene suur LNG projekt meretranspordis ning lähiaastatel on Eesti Gaasi eesmärk oma tooteportfelli just LNG suunal jõudsalt täiendada,“ sõnas Noot.

AS Eesti Gaas tegeleb maagaasi ja elektri müügiga. Kontserni kuuluvad gaasitorustike ja rajatiste projekteerimisele ja ehitamisele spetsialiseerunud AS EG Ehitus ning jaotusteenust osutav AS Gaasivõrgud. Ettevõttele kuulub üle Eesti viis surumaagaasitanklat. Eesti Gaas annab tööd enam kui 200 inimesele, ettevõttel on 1600 äriklienti ja 42 000 koduklienti.

Klienditugi (E-R 8:30-17:00)

+372 63 62 555